Kasy ONLINE dla branży HoReCa – od kiedy obowiązek kas ONLINE?

Posted By:

Od 1 stycznia 2021 r. branża HoReCa obowiązkowo musi zaopatrzyć się w kasy fiskalne ONLINE. Obowiązek dotyczy wszelkiego typu gastronomii (od restauracji po catering), także otwartej sezonowo oraz hoteli. Początkowo wspomniana branża miała rozpocząć pracę na kasach ONLINE już 1 lipca 2020 r., jednak ze względu na pandemię koronawirusa, termin ten został przesunięty.

Kasy ONLINE dla branży HoReCa – od kiedy obowiązek kas ONLINE?

 

Kiedy kasy ONLINE dla branży HoReCa?

Od 1 stycznia 2021 r. branża HoReCa obowiązkowo musi zaopatrzyć się w kasy fiskalne ONLINE. Obowiązek dotyczy wszelkiego typu gastronomii (od restauracji po catering), także otwartej sezonowo oraz hoteli. Początkowo wspomniana branża miała rozpocząć pracę na kasach ONLINE już 1 lipca 2020 r., jednak ze względu na pandemię koronawirusa, termin ten został przesunięty.

 

JAK DZIAŁA KASA ONLINE?

Kasa fiskalna ONLINE posiada funkcjonalność, która umożliwia przesył danych z kasy do Centralnego Repozytorium Kas, które jest prowadzone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dane jakie są gromadzone to m.in. paragony fiskalne, zdarzenia na kasie, raporty dobowe i miesięczne oraz informacje o przeglądach okresowych. Co istotne dla nabywców towarów i usług, dane te są anonimowe.

 

ULGA NA KASY FISKALNE ONLINE

Przy zakupie kasy rejestrującej ONLINE do restauracji, cateringu lub hotelu, przysługuje ulga na kasę o wartości 90% ceny netto zakupu urządzenia, przy czym kwota ta nie może być wyższa niż 700 zł. Przywilej dotyczy tych podatników, które zakupują kasę fiskalną po raz pierwszy lub są objęci obowiązkiem jej posiadania. Należy pamiętać, aby zakupić kasę ONLINE w obowiązującym terminie, w przeciwnym wypadku nie ma możliwości otrzymania ulgi na jej zakup.

 

Zobacz dostępne kasy fiskalne online: https://partner.poznan.pl/217-kasy-fiskalne-online-urzadzenia-fiskalne-poznan

  

OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA KASY ONLINE W BRANŻY HORECA

Na posiadaczu kasy ONLINE spoczywa obowiązek połączenia z internetem, bowiem kasa fiskalna ONLINE łączy się z Centralnym Repozytorium Kas właśnie w ten sposób. Dane są przesyłane średnio co 2 godziny, jednak Repozytorium może wprowadzić zmiany w harmonogramie, bez konieczności informowania podatnika.

 

Kasa musi zostać także zafiskalizowana. Fiskalizacji dokonuje serwisant, u którego została zakupiona kasa. Podczas fiskalizacji serwisant dokonuje zgłoszenia kasy do Urzędu Skarbowego, jednocześnie przekazuje dane podatnika. Z Repozytorium zostaje przesyłany numer ewidencyjny kasy, który będzie zapisany w pamięci fiskalnej i chronionej kasy wraz z nr NIP podatnika. Po fiskalizacji nie ma obowiązku zgłaszania kasy do Urzędu Skarbowego – zgłoszenie to dokonuje się w momencie połączenia z Centralnym Repozytorium Kas. Obowiązkowe są także cykliczne przeglądy techniczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kasa fiskalna ONLINE powinna minimum co 2 lata przejść obowiązkowy przegląd techniczny.

 

Kolejną rzeczą, o której musi pamiętać właściciel kasy fiskalnej ONLINE to raporty dobowe i miesięczne. Każdy dzień pracy na kasie fiskalnej obowiązkowo trzeba zakończyć raportem dobowym. Natomiast raport miesięczny należy wykonywać po zakończeniu miesiąca, w którym odbywała się sprzedaż – najpóźniej do 25 dnia następnego miesiąca. Nowością w przypadku kas ONLINE jest brak obowiązku archiwizacji danych. Dane te są przesyłane niemal w czasie rzeczywistym do Centralnego Repozytorium Kas.

 

JAKIE ROZWIĄZANIE FISKALNE W BRANŻY HORECA?

Jeśli jesteś właścicielem pubu lub restauracji, wiesz jak wielki wpływ na realizację zamówień i ułatwienie pracy Twoim pracownikom ma odpowiednia kasa fiskalna. Urządzenia należy dobrać w zależności od rodzaju prowadzonej gastronomii – co innego sprawdzi się w przypadku lodziarni, a co innego w popularnym bistro z dużą ilością zamówień. Dowiedz się jak dobrać odpowiednie urządzenia dla Twojego biznesu!

 

Mała gastronomia typu foodtruck, lodziarnia? W tym przypadku z pewnością sprawdzi się mobilna kasa ONLINE. Przykładowo kasa ELZAB K10 ONLINE lub NOVITUS NANO II - posiadają dotykową klawiaturę, zapewniającą intuicyjną obsługę. Są małe, lekkie i poręczne, co idealnie sprawdza się w przypadku małej gastronomii.

 

Kawiarnia lub pub? Tu sprawdzą się małe kasy ONLINE np. kasa POSNET ERGO lub NOVITUS LINK. Tego typu kasy posiadają pojemną bazę towarową i są łatwe w obsłudze. Mają wydajny akumulator i łączą się z wieloma urządzeniami zewnętrznymi.

 

Znane bistro lub hotelowa restauracja? W takich miejscach swoje zastosowanie znajdzie odpowiedni system POS. W skład takiego systemu wchodzi drukarka fiskalna ONLINE oraz odpowiednio dopasowany terminal POS. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku, gdy chcesz mieć większą kontrolę w Twojej knajpie – umożliwia kontrolowanie pracy kelnerów, otwarcie wielu rachunków jednocześnie, ich dzielenia i łączenia. Organizacja większej imprezy, możliwość definiowania wyglądu sali – w tym wszystkim pomoże system POS.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December